
Egy-egy állásinterjú előtt rengeteg kételyünk lehet. Vajon milyenek lesznek az állásinterjú kérdések? Milyen szakmai kérdésekre kell majd számítani? Mi lesz az állásinterjú menete? Ami viszont biztos, hogy felmerül bennünk kérdésként az az öltözék. Hogyan is tudnánk úgy felöltözni, hogy a legjobb benyomást keltsük az interjúztatók előtt? Erre a kérdésre próbálunk meg nektek választ adni ebben a blogbejegyzésben.
Tájékozódj a cégről az interjú előtt!
Ami az egyik legfontosabb dolog egy állásinterjú előtt, az az, hogy tájékozódjatok a cégről. Érdemes felkeresni a cég weboldalát, közösségi oldalait, hogy megnézzétek, milyen is lehet ott a vállalati kultúra. Az állásinterjú ruha kiválasztása ugyanis azon is múlik, hogy milyen cégnél lesz az interjú.
Ha egy bankba, befektetési vállalathoz interjúztok, elképzelhető, hogy szigorú szabályok vannak a cégnél és ezeket érdemes figyelembe venni. Viszont, ha egy start-up-nál szeretnétek elhelyezkedni, akkor valószínűleg sokkal lazábbak a szabályok. Bár általában nem szokott fent lenni a cégek weboldalán, hogy van-e dress code az adott helyen, azonban erre érdemes rákérdezni az interjú előtti telefonos egyeztetés során.
Milyen pozícióra interjúzol?
Ami még nagyon fontos szerepet tud játszani a tökéletes öltözék kiválasztásában az a pozíció típusa. A terület típusa sokban tudja módosítani az elvárt öltözéket. Hiszen ha például egy nagyon kreatív, művészi pozíciót szeretnénk betölteni, nagy valószínűséggel nem egy régimódi kosztümöt fogunk választani.
Ha egy értékesítési, menedzseri vagy igazgatói pozícióra interjúztok érdemesebb elegánsabb öltözéket választani. A férfiaknak akár öltönyt, zakót, a nőknek pedig kosztümöt, blézert javasolnánk. Ha viszont egy szoftverfejlesztői, mérnöki vagy marketinges pozíciót szeretnétek betölteni, akkor érdemesebb egy fokkal hétköznapibb megoldáson gondolkodni. Ilyenkor ütős tud lenni egy ing/farmer összeállítás, egy csinos zakóval vagy blézerrel. Ezáltal komoly, de mégsem teljesen üzleti benyomást kelthetünk.
Különböző stílusok
3 féle stílust tudunk megkülönböztetni egymástól, ha az üzleti világról beszélünk. Van a teljes üzleti öltözet, amely az öltöny-kosztümös világot jelenti. Aztán van az úgy nevezett “business casual” stílus, amibe már bele lehet csempészni egy-egy farmert, lazább darabot, de az összkép még mindig üzleti benyomást fog kelteni. A harmadik stílus a teljesen hétköznapi öltözet, azoknál a cégeknél, ahol nincs “dresscode”, a munkavállalók úgy öltözhetnének fel, ahogy szeretnének. Természetesen mindenkinek mást jelent a hétköznapi megjelenés, de interjún azért érdemes a megszokott és inkább “elegánsabb” keretek között maradni.
Ahogy már fentebb említettük nézz utána, hogy a cégnél milyen szabályok vannak és válogass a stílusok között aszerint.
Hasznos tippek állásinterjú előtt!
Végezetül pedig szerettünk volna pár pontot felsorolni arról, hogy hogy milyen állásinterjú megjelenéseket érdemes kerülni.
A mai világban már egyre több a videós interjú, ahol csak a felsőtest látszódik. Bár az interjúztatók nem fognak arra kérni, hogy állj fel és forogj körbe mégis érdemes úgy felöltözni, mint ha személyes interjúra mennél. Sosem tudod ugyanis, hogy milyen meglepetések fognak érni az interjú közben.
Légy összhangban önmagaddal. Bár fontos, hogy jó benyomást kelts egy interjún, de ne mutasd magad másnak, mint aki vagy. Ha például viselsz piercinget vagy van tetoválásod látható helyen, ne rejtsd el csak az interjú kedvéért. Ma már a legtöbb munkahely nem ez alapján válogatja meg, hogy kikkel szeretne együtt dolgozni.
Ne most kísérletezz. Ha sosem szoktál magassarkút hordani, akkor ne ez legyen az első alkalom. Hidd el, Te is sokkal kényelmesebben fogod magad érezni, ha nem attól félsz, hogy félre fogsz lépni.
Érdemes kerülni a túl kivágott vagy túl rövid ruhadarabokat. Ez elsősorban a Te saját komfortod miatt fontos, illetve a kevesebb néha több aranyszabály itt is működik.
Öltözz kényelmesen. Ez nagyon fontos, főleg akkor, ha több órán keresztül tart az interjú. Ne a legszorosabb ruhába próbáld magad belepréselni, illetve próbálj meg olyan anyagot viselni, amely egy-egy stresszes helyzetben sem lesz kényelmetlen.
Reméljük segíthettünk tanácsainkkal, ha pedig bármilyen kérdéseitek vagy meglátásaitok vannak, akkor nyugodtan kommenteljetek a bejegyzés alatt.